Scroll to top

Harmonický domov s minimalistickými řešeními


arnold arnold - 18. 1. 2024 - 0 comments

HARMONICKÝ DOMOV S MINIMALISTICKÝMI ŘEŠENÍMI

Začátek roku je ideální období k tomu, udělat pár drobných změn ve svém interiéru a osvěžit tak ducha vašeho domova. Načerpejte inspiraci a podívejte se na funkční řešení podle principů minimalismu. Přesvědčit vás mohou čtyři ukázky šikovných řešení, se kterými LAGO přichází jako (ne)tradiční italský výrobce designového nábytku s bohatou historií a zkušenostmi.

Minimalismus – designový koncept, styl, ale i filosofie

Vychází z potřeby jednoduchosti a efektivity. Vytváří místo pro klidnou mysl a rovnováhu v životě. Neuspořádané šuplíky a rozházené papíry po domě se mohou jevit jako neškodné, ale studie z Princetonské univerzity ukazuje, že neorganizovanost a nepořádek vyčerpávají kognitivní zdroje a snižují schopnost soustředění.

Zodpovědná řešení

Další výhodou minimalistického smýšlení je udržitelnost. V principu minimalismu méně znamená více. V životě se tak stačí obklopit méně, ale za to kvalitními řešeními, které vám mohou sloužit věčně. Společnost LAGO si vždy vybírá pro své výrobní procesy vysoce kvalitní materiály, které nemají dopad na životní prostředí a snižují množství produkovaného odpadu. Používá barvy na vodní bázi bez obsahu rozpouštědel, které zabraňují emisím toxických těkavých organických látek do životního prostředí, a desky, které splňují nejpřísnější předpisy z hlediska obsahu formaldehydu, aby byla zajištěna lepší kvalita ovzduší a zdravější interiéry.

Zbavte se vizuálního hluku

Je dokázáno, že vizuální rozptýlení z nepořádku zvyšuje kognitivní přetížení a může tak snížit naši pracovní paměť. V roce 2011 neurologové pomocí fMRI (funkční magnetické rezonance) a dalších fyziologických měření zjistili, že odstranění nepořádku z domácího a pracovního prostředí vede k lepší schopnosti soustředit se a zpracovávat informace a ke zvýšení produktivity. Funguje pár základních pravidel, které vám usnadní vizuálně udržet interiér otevřený a čistý. Dostatek přirozeného světla, stěny a podlaha jako největší plochy v neutrálních a světlých odstínech. Docílíte tak vzdušného a otevřeného prostoru. Velkoformátové podlahy ho navíc opticky zvětší. Nejčastěji se v tomto duchu používá velkoformátové dlažba, dřevěná podlaha v dlouhých a širokých prknech a nebo betonové či mikrocementové stěrky.

Přehledný domov

Organizovaná domácnost vám každý den ušetří počet rozhodnutí, které byste v rámci chaosu jinak museli udělat. Ráno dělá den, a když se zrovna připravujete do práce, všechno se může zkomplikovat ve chvíli, kdy se postavíte před svůj šatník. Taková nepatrná věc, ale správně zorganizovaný šatník s dostatkem prostoru pro boty, oblečení i doplňky by vám pomohl usnadnit rozhodnutí a snížit po ránu hladinu stresu.

Více prostoru a lepší organizace

Walk-in šatny LAGO patří mezi hlavní trendy roku 2023. Naše architekta ing. Vendula Gazo Jelínková uvádí, proč: ‚‚Je to moderní otevřené řešení, které se čím dál častěji objevuje v dnešních interiérech. Walk-in šatna Vista nabízí uspořádání každodenního prostoru v butikovém stylu. Konstrukci nahradily pevné tyče, dřevěné nebo skleněné police a zásuvky, které se „bez tíže“ vznášejí v neomezeném prostoru. Absence dveří umožňuje okamžitý přehled o tom, co v šatníku máte. Každý prvek je výškově nastavitelný pro naprostou svobodu kompozice a funkce.‘‘

Multifunkční řešení

Minimalistický interiér je zejména funkční, a tak nábytek s dekoracemi mají někdy i více účelů, a jsou na první pohled esteticky příjemné. Jeden kus nábytku najde více využití. Zářným příkladem je lavice Softbench, která na první pohled působí tvrdým a nepohodlným dojmem. Deska ze dřeva a pěny tvoří na povrchu mozaiku, která ožije ve chvíli, kdy se na ni posadíte. Přizpůsobí se hmotnosti těla a dřevo pod postavou změkne.

Střídmý výběr a opakování materiálů

Materiály byste si měli s rozvahou promyslet, měly by navozovat čistý a elegantní dojem. Promyšlené a konzistentní vize docílíte tím, že je v rámci celého interiéru budete opakovat. Není však moc kvalitních výrobců, kteří by nabízeli různý nábytek ve stejném provedení v rámci celého interiéru. Tím se LAGO od konkurence výrazně odlišuje. Dokážeme v navazujícím stylu, rozměru, materiálu i barvě vybavit každou místnost v domě od koupelny, přes ložnici, jídelnu, obývák, šatnu až po kuchyni.

Kvalita a snadná péče

Další přidanou hodnotou lepších materiálů je, že péče a údržba o kvalitní nábytek je zpravidla snadnější. LAGO je mistrem designu. Nábytek je promyšlený do posledního detailu. Například umyvadlo Depth má desku z dubového stoletého dřeva Wildwood a ačkoliv se to může zdát jako riziková kombinace, dřevo je speciálně ošetřeno a tepelně upraveno. Deska je dokonale vodotěsná a mimořádně odolná. Dřevo Wildwood je ručně opracované a prakticky nezničitelné.

Nadčasový design, který nevyjde z módy

Levitující dřevěná deska se zkoseným skleněným dnem si pohrává s vašimi pocity, hrubá struktura a kombinace přírodních materiálů vzbuzuje zemitý dojem a obvykle studenou koupelnu zútulní. Snadno můžete navázat na tento krásný a odolný materiál jídelním stolem Air Wildwood, který je ze stejného dřeva. Jeho předností je nezaměnitelný design, kdy se díky pevným podporám z tvrzeného skla pomyslně vznáší v prostoru. Investice do kvality se vám vždy navrátí. Nábytek nebudete muset s časem obměňovat, protože vydrží a v budoucnosti si tak ušetříte čas i peníze.

Praktický design se snadnou péčí

Nábytek, který si do interiéru vybíráte, dvakrát přehodnoťte, protože estetika občas vyhrává nad praktičností a toho můžete časem litovat. Obzvlášť, když trh nabízí i výrobky, nad kterými designéři přemýšleli do posledního detailu. Měl by být osvobozený od vlivů přechodné módy, měnitelný podle počtu členů domácnosti, ročního období nebo fáze života. Krásnou ukázkou může být “levitující nábytek”, který dokáže interiér otevřít, je vyroben z prvotřídních materiálů a jednoduše se udržuje čistý, protože pod ním snadno můžete poklidit. Ložnice by měla být nejvíce harmonické a čisté místo v domě, proto je velmi praktickým řešením první levitující postel na světě Fluttua, která vzdoruje gravitaci. Rám drží jediná středová, výškově nastavitelná podpora, která je ke stěně připevněna speciálním mechanismem. A okem ji jen tak nepostřehnete. Výhodou je, že konstrukci postele lze namontovat i na sádrokartonové příčky. Po obvodu nejsou žádné překážky, takže okolní prostor může „volně plynout“. Chytrá řešení LAGO vám umožní věnovat čas důležitějším aspektům života.

Související

Poslat komentář