Scroll to top

Jak na dokonalý návrh šatní skříně


arnold arnold - 14. 12. 2023 - 0 comments

JAK NA DOKONALÝ NÁVRH ŠATNÍ SKŘÍNĚ

Jistě. Můžeme říci, že dovnitř šatní skříně patří šatní tyč, pár polic, a není třeba se tématem dále zabývat. Opak je ale pravdou. Navrhnout vnitřní uspořádání skříní, abyste prostor využili na maximum a jednalo se o uživatelsky praktický a přitom estetický návrh, je skutečná alchymie. Nepodceňujte jejich vnitřní členění a věnujte mu čas, aby vám skříň sloužila k maximální spokojenosti dlouhé roky. Šatní skříně jsou dlouhodobou investicí, kterou je třeba promyslet a vyladit na míru vašim osobním potřebám a životnímu stylu.

Dostatek místa před skříní

Při měření prostoru skříně nezapomeňte na to, že skříň se bude otevírat. Nezáleží tudíž jen na samotné hloubce skříně, ale také na prostoru před skříní. Musí zbýt prostor jak pro Vás, tak pro bezproblémové přápadné otevírání dveří. Běžné hloubky skříní se pohybují okolo 60 cm. Skříně s otevíracími dveřmi mývají menší hloubky, kdežto u posuvných dveří zabere pojezdový mechanismus více místa a tudíž jsou celkově hlubší, aby se do nich pohodlně vešla ramínka. U nás je standardní hloubka skříně s otevíracími dveřmi 61 cm a s posuvnými 68 cm.

Méně je někdy více

Důležitým bodem při návrhu je také šířka jednotlivých dveří a dílů skříně. Šířky dílů by měly mít maximálně kolem jednoho metru, aby nebyla křídla dveří příliš velká a těžká a police se neprohýbaly. Tento problém s policemi ale nastává jen v případě tenkých laminových desek. Proto u nás používáme pouze police v tloušťce 38 mm a tím šířku dílu můžeme u posuvných dveří zvětšit až na téměř 140 cm. A myslete i na to, že každá skříň potřebuje pevnou základní konstrukci. Proto by část vnitřních dílů skříně měla mít vždy ve střední části polici, která korpus zpevní a zajistí stabilitu vertikálních panelů a boků skříně. Nehledě na to, že pro některé druhy otevírání skříně je police nezbytná z důvodu instalace otevíracího mechanismu.

Promítněte do návrhu vaše potřeby

Než s vnitřním návrhem začnete, zamyslete se také nad tím, co reálně budete chtít do skříně dávat. Pokud většinu vašeho šatníku tvoří obleky nebo šaty, logicky bude lepší skříň vybavit spíše šatními tyčemi než policemi. Pokud budete chtít do skříně dávat nejen oblečení, ale i doplňky či spodní prádlo, nezapomeňte na dostatek výsuvů.

Přizpůsobení do posledního detailu

Výsuvy umisťujte do spodní poloviny skříně. LAGO nabízí jednoduché laminové nebo luxusnější skleněné výsuvy. Design skříně můžete vylepšit prosklenými čely. První výsuv může mít dokonce i skleněnou horní desku a hodí se tak pro úhledné organizéry se šperky a drobnými doplňky. Ale pozor – s prosklenými čely jde ruku v ruce i estetika samotného uskladnění. Pokud chcete, aby výsuvy vypadaly luxusně, neobjedou se bez Vaší pomoci. Udržujte ve skříni pořádek a Vaše skříň se stane úchvatnou galerií plnou vkusu a elegance.

Na špičkách?!

Šatní tyče by neměly být pro pohodlné sundávání ramínek výše než dva metry od země. Pokud je to ale nezbytné, sáhněte po sklopných šatních tyčích. Pomocí důmyslného stahovacího mechanismu tyč jednoduše „vyklopíte“ ze skříně dolů k Vám a dalším jednoduchým pohybem jí vrátíte zpět. Především dámy drobnějšího vzrůstu tento šikovný systém jistě ocení.

Dostatek místa pro cokoliv

Změřte si pro jistotu i délku Vašich šatů či výšku bot nebo kabelek. Podle toho si můžete přesně rozmístit police nad sebou, abyste využili skříň efektivně, bez zbytečných hluchých míst. Na tašky a kabelky pak doporučujeme využít skleněných tónovaných polic, které v kombinaci s vnitřním osvětlením vytvoří opravdu výstavní prostor. V sortimentu LAGO nabízíme na boty dokonce speciální police, které jsou mírně naklopené a opatřené drážkami, aby po nich boty neklouzaly.

Na míru každé místnosti

I do rozměrově omezených prostor je ale možné navrhnout účelné úložné prostory. V případě, že potřebujete například mělčí šatní skříň do vstupní chodby k ukládání sezónního oblečení nebo kabátů pro návštěvy, naše LAGO skříně Vám rádi atypicky upravíme.

Architektonická kamufláž

Pokud si přejete docílit čistého minimalistického vzhledu, je příhodné navrhnout nenápadný design zevnějšku, kdy skříň takřka splyne s okolními stěnami. Skvělým řešením je proto v tomto ohledu skříň Et Voilà. Její jedinečné posuvné dveře jsou tvořené hypoalergenní látkou a nezabírají téměř žádný prostor. Absence jakýchkoliv spojů či skladů při zavřeném stavu, kdy se látka perfektně napne, z ní dělají skrytý klenot každého interiéru.

připravila: Lucie Špačková

Související

Poslat komentář